Japońskie bajki

Manga i Anime

Władca spichlerza

Mężczyzna,który...

Mapa strony

Więcej bajek

Dlaczego wyposażenie siłowni powinno obejmować maszyny eliptyczne?

W wielu klubach wyposażenie siłowni obejmuje nie tylko typowy sprzęt do kształtowania mięśni, ale również maszyny eliptyczne umożliwiające jednoczesne pobudzenie wielu grup mięśniowych (około 90 proc.) na całym ciele. W trakcie ćwiczeń na tych przyrządach wykonuje się ruch eliptyczny, który chroni stawy przed przeciążeniami dzięki wyeliminowaniu wstrząsów.

Trening na orbitreku można porównać do biegu w powietrzu, unoszenia się nam powierzchnią ziemi - taki ruch jest o wiele płynniejszy od typowego biegu. Ciało nie odrywa się od podłoża, gdyż stopy cały czas stoją na pedałach maszyny. W efekcie w trakcie ruchu nie występują wstrząsy typowe dla biegania, a powstające, gdy ciało z powrotem ląduje na gruncie po uprzednim wybiciu się, by zrobić krok.

Ze względu na źródło generowania oporu wyróżnia się trzy rodzaje maszyn eliptycznych: magnetyczne, elektromagnetyczne i mechaniczne. W pierwszym przypadku siła oporowa wytwarzana jest przez magnesy znajdujące przy kole zamachowym. Trenażery elektromagnetyczne wyposażono w hamulec, natomiast źródłem oporu w orbitreku mechanicznym jest tarcie koła zamachowego.

Trening na orbitreku ma bardzo wiele zalet. Na plan pierwszy wysuwa się jego efektywność oraz bezpieczeństwo dla układu ruchu. Maszyna pobudza całe ciało i jednocześnie chroni mięśnie i stawy przed przeciążeniami i kontuzjami. W porównaniu do biegania czy jazdy na rowerze trenażer eliptyczny pozwala ćwiczyć dłużej i szybciej uzyskać pożądane efekty.

Reklamy